Botoks w ciąży. Czy to bezpieczne? - 1

kobieta w ciąży

Botoks czyli inaczej toksyna botulinowa to substancja szeroko stosowana w medycynie estetycznej do niwelowania zmarszczek. Jest ona oczyszczoną formą toksyn bakterii Clostridium botulinum pozyskiwanych z jadu kiełbasianego. Jakkolwiek groźnie by to nie brzmiało, zabiegi z użyciem botoksu są całkowicie bezpieczne, jeśli przeprowadza je osoba o odpowiedniej wiedzy, najlepiej z wykształceniem medycznym. Pomimo malej inwazyjności istnieją jednak pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Na czym zatem polega zabieg wstrzyknięcia botoksu i kto nie powinien się mu poddawać?

Na czym polegają zabiegi z użyciem botoksu?

Toksynę botulinową podaje się w postaci zastrzyków wykonywanych cienką igłą. Wstrzykuje się ją w miejsca, w których występują zmarszczki mimiczne, takie jak np. kurze łapki czy też zmarszczki na czole. Popularne jest zwłaszcza niwelowanie przy pomocy botoksu lwiej zmarszczki, czyli bruzdy  pomiędzy brwiami.

Botoks działa na zasadzie miejscowego rozluźniania mięśni, przez co zmarszczki czasowo wygładzają się. Efekt ten nie jest trwały i utrzymuje się do kilku miesięcy w zależności od osoby i jej mimiki twarzy. Botoksu nie można wstrzyknąć w same usta, gdyż nie jest wypełniaczem i nie powiększy ich, można natomiast go wstrzykiwać w okolice ust, aby zniwelować istniejące tam zmarszczki. Botoks można wstrzykiwać nawet osobom dwudziestoletnim. Każdorazowo przed takim zabiegiem lekarz musi przeprowadzić wywiad z pacjentem, aby upewnić się, że nie istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia go.

Kiedy nie można stosować botoksu?

Istnieją sytuacje, kiedy przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem botoksu jest niewskazane. Do takich sytuacji należy m.in. ciąża. Jest tak dlatego, że nie ma badań stwierdzających wpływ botuliny na rozwijający się płód.  Wszelkie zabiegi odmładzające na twarz można już natomiast wykonywać u kobiet, które zakończyły karmienie piersią, jeśli lekarz podczas konsultacji uzna, że nie występują przeciwwskazania do ich stosowania.