Botox – Toksyna Botulinowa

Zabiegi botoksem

Na płytkie, nieutrwalone zmarszczki mimiczne polecamy zabiegi botoksem. Pod nazwą botoks kryje się faktycznie toksyna botulinowa lub inaczej jad kiełbasiany, de facto niebezpieczna dla zdrowia trucizna. Medycyna estetyczna odkryła jednak jej dobre działanie, które skutecznie cofa efekty procesu starzenia skóry.

Zabieg medycyny estetycznej, którego celem jest wygładzenie zmarszczek mimicznych, polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w określone mięśnie twarzy. Botoks blokuje ich zakończenia nerwowe, przez co mięśnie się rozluźniają. W efekcie ich używanie nie powoduje marszczeń skóry, a widoczne już zmarszczki się wygładzają.

Jak wygląda zabieg?

Lekarze medycyny estetycznej nazywają czasem botoks zabiegiem lunchowym. Nie trwa on długo, nie wiąże się też z długą rekonwalescencją. Po dobraniu odpowiedniej dawki toksyny botulinowej zostaje ona wstrzyknięta cienką igłą w mięśnie twarzy. W zależności od pożądanego efektu, preparat wprowadza się w zmarszczki pionowe i poziome czoła, w zmarszczki wokół oczu czy u nasady nosa. Czasami w miejscu nakłuć pojawiają się niewielkie siniaki, znikają jednak w ciągu doby.

Po wstrzyknięciu botoksu można od razu wrócić do codziennych czynności. Jednak przez pierwsze trzy godziny nie należy się pochylać, lepiej także nie masować twarzy.

Jak długo można liczyć na efekt?

Zmarszczki mimiczne nie znikają od razu po zabiegu botoksem. Mięśnie rozluźniają się stopniowo, dlatego potrzeba dwóch, trzech dni, aby preparat w pełni na nie zadziałał. Efekt wygładzonej twarzy jest widoczny w największym stopniu po upłynięciu około tygodnia.

Działanie botoksu utrzymuje się od trzech do pięciu miesięcy. Po tym czasie mimika twarzy stopniowo wraca do stanu sprzed zabiegu. Warto zwrócić jednak uwagę, że skóra, która przez ten czas nie marszczyła się i nie napinała, będzie miała lepszą kondycję, niż przed ostrzykiwaniem. Zdrowszym wyglądem można cieszyć się więc nieco dłużej, niż wskazywany czas działania botoksu.

Kiedy trzeba powtórzyć iniekcję?

Zabieg z użyciem botoksu nie musi być ponawiany – organizm nie reaguje negatywnie na brak preparatu. Decyzja o pierwszym wstrzyknięciu botoksu nie wiąże nas na całe życie. Natomiast jeśli mamy takie życzenie, możemy powtórzyć zabieg jedno lub dwukrotnie w ciągu roku. W ten sposób możliwe jest utrzymanie efektu wygładzenia zmarszczek. Po każdym następnym ostrzykiwaniu mięśnie potrzebują trochę więcej czasu, by wrócić do swojej normalnej kurczliwości – oznacza to, że rezultaty utrzymają się przez dłuższy czas.

Dla kogo wskazane?

Wykorzystywana w medycynie estetycznej toksyna botulinowa służy rozluźnianiu mięśni odpowiedzialnych za zmarszczki mimiczne. Należą do nich m.in. kurze łapki, lwia zmarszczka i fałdy skóry na dolnej powiece. Dlatego najczęściej wykonuje się botoks w okolicach oczu, ewentualnie wypełnia się nim zmarszczki mimiczne na czole.

Botoks wykorzystują zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Niektórzy ludzie sięgają także po botulinę w celach profilaktycznych – kiedy zmarszczki są jeszcze niezbyt widoczne, aby zapobiec ich pogłębieniu.

Przeciwwskazania

Lekarz medycyny estetycznej w FaceMed w Warszawie nie wykonuje zabiegów u osób młodych, u których nie pojawiły się zmarszczki dynamiczne. Osoby po 65 roku życia mogą nie uzyskać oczekiwanych efektów – dzieje się tak dlatego, że botoks nie wypełnia ubytków, a jedynie rozluźnia mięśnie. W przypadku zmarszczek statycznych lepsze rezultaty osiągniemy z kwasem hialuronowym.

Ostrzykiwania botoksem nie są przeprowadzane u kobiet w ciąży i karmiących, a także u chorych cierpiących na zespół Lamberta Eatona i na inne schorzenia mięśniowe. Inne przeciwwskazania to choroba nowotworowa, opryszczka, a także uczulenia na którykolwiek składnik preparatu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed planowanym zabiegiem botoksu nie wolno przyjmować antybiotyków ani pić alkoholu. Niezalecane jest także przyjmowanie leków rozrzedzających krew, do których należy m.in. popularna aspiryna. W dniu zabiegu koniecznie trzeba zrezygnować z solarium, ćwiczeń na siłowni czy basenu. Niech będzie to dzień spokojny i pozbawiony nadmiernego wysiłku – zarówno dla ciała, jak i dla samej skóry.

Botoks przed zastrzykiem z kwasem hialuronowym

Aby skóra była wygładzona, a rezultat wypełniania zmarszczek statycznych utrzymał się dłużej, wykonuje się łączony zabieg: botoks i kwas hialuronowy. Rozluźnienie mięśni na tydzień przed wstrzykiwaniem kwasu znacznie poprawia efekty wypełnienia.

Usuwanie zmarszczek pionowych czoła “lwia zmarszczka”

6a 300x225 - Botox - Toksyna Botulinowa  6b 300x225 - Botox - Toksyna Botulinowa

 

Usuwanie zmarszczek wokoł oczu “kurze łapki”

botox 2 300x199 - Botox - Toksyna Botulinowa  botox 3 300x199 - Botox - Toksyna Botulinowa