Zmarszczki w młodym wieku – skąd się biorą? - 1

zbliżenie oka

Wydawałoby się, że problem zmarszczek nie dotyczy ludzi młodych. Tymczasem mogą one powstawać już między 20. a 30. rokiem życia. Oczywiście u jednych ujawnią się wcześniej, u innych później, jednak jest to całkowicie naturalny proces. Są jednak sposoby, aby im przeciwdziałać.

Skąd się biorą zmarszczki u młodych ludzi?

Pierwsze zmarszczki o młodych ludzi najczęściej pojawiają się w okolicy oczu (tzw. kurze łapki), a także na czole, między brwiami (tzw. lwie zmarszczki), niekiedy także w okolicach ust (bruzdy nosowo-wargowe i tzw. zmarszczki palacza). Początkowo nie są bardzo głębokie, jednak mogą wywołać niepokój, ujawniając się na dość wczesnym etapie życia.

Przyczyn ich powstawania jest tak naprawdę wiele. Jedną z nich jest bogata mimika. Podczas wyrażania emocji czy pod wpływem częstego marszczenia oczu (np. z powodu mocnego słońca lub wady wzroku) tworzą się tzw. kurze łapki. Z kolei regularne marszczenie czoła powoduje „lwią zmarszczkę”. Poziome zmarszczki na czole także mają związek z ekspresją twarzy.

Do tego dochodzi szereg innych czynników, w tym m.in.:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieprawidłowa dieta i niska aktywność fizyczna,
  • zbyt częste opalanie się i przebywanie bezpośrednio na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry,
  • stosowanie używek,
  • zbyt wiele toksyn dostarczanych organizmowi wraz z pożywieniem (głównie przetworzona żywność).

Jak radzić sobie ze zmarszczkami w młodym wieku?

Ze zmarszczkami w młodym wieku można i warto walczyć, niezależnie od tego, jaka jest ich przyczyna. Jedną ze skuteczniejszych metod jest mezoterapia igłowa. Podczas zabiegu pod skórę podawane są tzw. koktajle witaminowe lub bogatopłytkowe osocze. Preparat dobierany jest adekwatnie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Oprócz tego można zdecydować się na wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.