Złoty standard w odmładzaniu – toksyna botulinowa - 1

zabieg
 • Czy wiesz, że trucizna, która w ubiegłych stuleciach była przyczyną masowych zatruć jest jedną z najbardziej pożądanych substancji odmładzających? Mowa o toksynie botulinowej, potocznie zwanej botoksem, która od ponad dwudziestu lat pozostaje złotym standardem w usuwaniu zmarszczek mimicznych.Pacjentki i lekarze kochają ją za pewne i szybkie efekty oraz duże bezpieczeństwo stosowania. Idealnie sprawdza się w przypadku usuwania tzw. „lwiej zmarszczki”, zmarszczek poziomych na czole, zmarszczek wokół oczu (tzw. kurzych łapek) i zmarszczek pod oczami. Można wykorzystywać ją również do innych celów: podawana nad górną powieką powoduje „otwarcie” oka, leczy się nią również nadpotliwość.
 • Skąd się wzięła botulina?
  Toksyna botulinowa, bo o niej mowa, zawdzięcza swoją nazwę bakteriom, przez które jest wytwarzana (chlostridium botulinum) i jest tak naprawdę trucizną, znaną również jako jad kiełbasiany. Występuje w zepsutej żywności i może być przyczyną poważnego zatrucia. Początkowo wytwarzano ją właśnie w takim celu – jako broń biologiczną. Następnie zaczęto ją wykorzystywać w okulistyce do leczenia zeza. Jej działanie odmładzające zostało odkryte przez przypadek w 1987 roku przez okulistkę Jean Carruthers, która zaobserwowała u swoich pacjentów cudowny sutek uboczny leczenia skurczu powiek, mianowicie zmarszczki wokół ich oczu znikały.
 • Jak działa preparat?
  Toksyna botulinowa wstrzyknięta w małych dawkach do określonych mięśni mimicznych twarzy wywołuje ich porażenie, a przez to rozprostowanie. Skóra, leżąca nad rozluźnionymi w ten sposób mięśniami, również się rozprostowuje, „odpoczywa” i ma czas na regenerację. Botulinę podaje się bardzo cienką igłą, najczęściej płytko pod skórę. Wstrzykuje się ją w określone miejsca na twarzy, zależne od tego, które mięśnie chcemy zrelaksować. Ból związany z zabiegiem jest minimalny. Zabieg jest krótki, a jego długość zależy od wielkości obszaru usuwanych zmarszczek. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania. Preparat zaczyna działać już następnego dnia po zabiegu, ale pełne efekty widać dopiero po około dwóch tygodniach. Najpierw botulina musi mieć czas na relaksację mięśni, a następnie skóra nad mięśniami musi się stopniowo rozprostować. Działanie preparatu jest w pełni odwracalne. Efekty utrzymują się ok. 3-6 miesięcy.
  Toksynę botulinową stosuje się głównie w odmładzaniu górnej części twarzy (czyli czoła i okolic oczu). W tych miejscach osiąga się najlepsze efekty i nie trzeba martwić się ich mniejszą ruchomością. Panuje mit, że twarz po wstrzyknięciu toksyny botulinowej jest całkowicie pozbawiona mimiki i emocji. Takie efekty nie są winą samej substancji, tylko braku umiaru w jej podawaniu. Czoło można zupełnie wygładzić, jednak o wiele lepiej jest zastosować tyle preparatu, żeby zachować pewną jego ruchomość i dzięki temu również naturalny wygląd.
  Długotrwałość efektów zależy w dużej mierze od zastosowania się do zaleceń lekarza po zabiegu. Przez kilka dni nie powinno się podejmować dużego wysiłku fizycznego, unikać sauny i słońca oraz nie pić alkoholu. Generalnie nie powinniśmy podejmować czynności zwiększających metabolizm organizmu, dopóki toksyna botulinowa w pełni się nie wchłonie. A więc inne zabiegi medycyny estetycznej, bazujące na efekcie termicznym, jak np. laseroterapia, wykonywane w tym samym obszarze twarzy, również będą osłabiały działanie toksyny botulinowej.
 • Preparaty różnych marek
  Toksynę botulinową pozyskuje się w procesie technologicznym, podczas którego hodowane są wydzielające ją bakterie. Następnie botulina jest odpowiednio preparowana. Ta wykorzystywana w zabiegach medycyny estetycznej jest toksyną botulinową typu A. W Polsce do wykonywania zabiegów dopuszczone są preparaty zawierające toksynę botulinową typu A trzech marek: Botoxu, Azzalure i Bocouture.
  Preparaty te nieznacznie się różnią od siebie, ale działają tak samo. Natomiast to, co jest ważne, to to, że ich stężenie jest różne, a więc siła oddziaływania jednej jednostki przykładowo Botoxu i Azzalure jest różna. Dlatego dla uzyskania tego samego efektu powinny być podawane w różnych dawkach. Poza tym ich zasięg działania też się od siebie różni, a więc w zależności od używanej marki iniekcje powinny być wykonywane w różnych odstępach. To o czym piszę jest kwestią techniki, jednak doświadczony lekarz powinien o tym wiedzieć, ponieważ od tego zależy ostateczny efekt zabiegu.
 • Kilka ciekawostek
  Ciekawostką na temat toksyny botulinowej może być to, że stosuje się ją również w leczeniu migren, w usuwaniu uśmiechu dziąsłowego i bruksizmu, czyli zgrzytania zębami. Prowadzone są również badania nad działaniem toksyny botulinowej w leczeniu depresji, ponieważ zaobserwowano, że botulina zmniejsza odczuwanie negatywnych emocji, takich jak smutek, gniew i lęk. Potocznie na preparat na bazie botuliny mówi się Botox, ale to tak naprawdę toksyna botulinowa. Botox jest nazwą handlową, a idąc na zabieg, możesz mieć wstrzykniętą równie dobrze np. substancję marki Azzalure.W odmładzaniu górniej części twarz toksyna botulinowa daje najszybsze efekty. Mimo, że preparat jest toksyną, to wykorzystywany w medycynie estetycznej jest bardzo bezpieczny. Zabieg jest stosunkowo prosty i bezbolesny, przy tym nie daje praktycznie żądnych powikłań. Ogranicza mimikę, a przez to rozprostowuje zmarszczki i działa prewencyjnie, chroniąc nas przed powstawaniem nowych. Dzięki temu, twarz może wyglądać nie tylko na odmłodzoną, ale i łagodniejszą oraz zrelaksowaną.