Zasadnicze różnice między kwasem hialuronowym a toksyną botulinową - 1

kwas hialuronowy

Wraz z upływającym czasem następuje naturalny proces starzenia się skóry, w wyniku czego traci ona swoją jędrność i elastyczność, pojawiają się pierwsze zmarszczki, bruzdy i kurze łapki. Niestety nie każdy może liczyć na odziedziczenie dobrych genów, które zapewniają gładką i promienistą cerę. Jeśli odpowiednia pielęgnacja nie przynosi pożądanych efektów, warto zadbać o nieskazitelny wygląd, uzyskując odmłodzenie dzięki użyciu kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej.

Botoks kontra kwas hialuronowy

Wraz z upływającym czasem skóra staje się poszarzała i zmęczona, traci swoją prawidłową gęstość, koloryt oraz elastyczność. Można temu zapobiec, stosując oferowane w gabinetach medycyny estetycznej zabiegi z wykorzystaniem botoksu lub kwasu hialuronowego. Substancje te mają dobroczynne działanie na skórę pokrytą zmarszczkami i bruzdami, która wymaga rewitalizacji i odświeżenia. Botoks, nazywany też toksyną botulinową, ma za zadanie osłabienie lub całkowite przerwanie przewodnictwa nerwowego mięśni na wybranym obszarze skóry. Jego działanie jest natychmiastowe, a efekt utrzymuje się nawet do 8 miesięcy. Kwas hialuronowy, który jest składnikiem skóry, odpowiada za jej prawidłowe nawilżenie i sprężystość. Spadek jego ilości w skórze objawia się utratą jej objętości i pojawieniem się zmarszczek. Zastrzyki z kwasem hialuronowym likwidują wgłębienia na twarzy, naprężają skórę, a także uelastyczniają włókna kolagenowe oraz elastynowe. Pierwsze efekty zastrzyków z kwasem hialuronowym widoczne są od razu, ale na stuprocentowy rezultat należy poczekać ok. trzech tygodni. Istotne, by zabiegi wykonywać pod okiem doświadczonego lekarza, który jest osobą upoważnioną do przeprowadzenia terapii.

Który preparat wybrać?

Różnice między botoksem a kwasem hialuronowym nie dotyczą tylko konsystencji oraz mechanizmu działania, ale przede wszystkim samych rezultatów. Kwas hialuronowy podawany podczas zabiegu doskonale wypełnia bruzdy nosowo-wargowe, linię marionetki, a także tzw. bruzdy palacza. Dodatkowo wykorzystywany jest do modelowania twarzy i sylwetki. Substancja ta sprawdza się najlepiej w przypadku utrwalonych zmarszczek, niezależnych od mimiki twarzy. Toksyna botulinowa nie pełni roli wypełniacza, jest substancją wygładzającą. Preparaty zawierające toksynę botulinową pozwalają na redukcję zmarszczek występujących głównie w górnej części twarzy – na czole, wokół oczu czy ust, takich jak bruzdy pionowe i poziome czoła, a także kurze łapki. W przypadku bardzo głębokich i utrwalonych zmarszczek toksyna botulinowa może okazać się niewystarczająca. Oprócz wygładzania toksyna botulinowa sprawdza się przy leczeniu nadpotliwości.