Skąd wzięła się nazwa „botox”? - 1

zastrzyk z botoksu

Botox jest popularnym zabiegiem medycyny estetycznej, którego celem jest spowolnienie procesu starzenia się skóry. Preparat wstrzykuje się w określone mięśnie twarzy, a ten blokuje ich zakończenia nerwowe, przez co mięśnie się rozluźniają. Widoczne na skórze zmarszczki wygładzają się, a codzienna mimika twarzy nie powoduje marszczenia się skóry, co przekłada się z kolei na brak nowych zmarszczek. Skąd w ogóle wzięła się nazwa „botox”?

Toksyna botulinowa

Zabiegi botoksem to tak naprawdę zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, czyli jadu kiełbasianego. Substancja ta może być niebezpieczna dla zdrowia, dlatego właśnie tak ważne jest to, by zabiegi wykonywane były przez wykwalifikowany personel z użyciem preparatu wysokiej jakości od renomowanego producenta. Lekarz medycyny estetycznej dobiera odpowiednią dawkę toksyny botulinowej i wstrzykuje ją w mięśnie twarzy przy użyciu cienkiej igły. Pacjent na kilka godzin po zabiegu nie powinien się pochylać ani masować twarzy, jednak może wrócić do swoich codziennych obowiązków. W niektórych przypadkach po nakłuciach może pojawić się niewielki siniak, dzieje się to jednak niezwykle rzadko. Zabieg trwa dosłownie kilkanaście minut. Mięśnie rozluźniają się stopniowo, ostateczny efekt zabiegu widać więc po około tygodniu. Efekt zabiegu utrzymuje się do około 5 miesięcy, a w większości przypadków nie ma przeciwwskazań, aby go powtórzyć. Można to zrobić dwa razy w ciągu roku. Kolejne zabiegi dają trwalszy efekt – mięśnie dłużej wracają do swojej normalnej kurczliwości.

Nazwa preparatu

„Botox” to tak naprawdę marka pierwszej substancji z toksyną botulinową, która pojawiła się na rynku. Botoksem określa się więc potocznie również preparaty innych marek (np. Azzalure), których używa się do „zablokowania” mięśni twarzy (podobnie, jak na wszystkie buty sportowe nazywamy „adidasami”). Obecnie również i sam zabieg podania toksyny botulinowej nazywa się potocznie „botoxem”. W Polsce często możemy spotkać spolszczony zapis nazwy: botoks – obie formy uznawane są obecnie za poprawne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że botoksu używa się nie tylko do redukcji zmarszczek i „kurzych łapek”. Jest on również pomocny w leczeniu migreny, szczękościsku i nadmiernej potliwości.