Rodzaje zmarszczek czołowych - 1

zmarszczki czołowe

Pojawienie się pierwszych zmarszczek czołowych może nastąpić już w okolicach 25. roku życia. Występujące wówczas bruzdy są stosunkowo niewielkie, a tym samym praktycznie niezauważalne, jednak z wiekiem będą ulegać systematycznemu pogłębieniu. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie i skóra tracą elastyczność, a tkanki stają się zwiotczałe i cienkie – wynika to m.in. z braku warstwy tłuszczu pod skórą oraz nadmiernej ruchliwości tej części twarzy, mocno zaangażowanej w wyrażanie emocji za pomocą mimiki. Dodatkowo w organizmie dochodzi do stopniowych zmian hormonalnych, jak również pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia naturalnych procesów zachodzących na poziomie komórkowym. W efekcie zmarszczki czołowe są powszechnym problemem występującym u dorosłej populacji ludzi.

Jakie wyróżniamy typy zmarszczek czołowych?

  • Zmarszczki pionowe

Głębokie zmarszczki nazywane powszechnie pionowymi pojawiają się na skutek negatywnych emocji odczuwanych i wyrażanych przez wiele lat. Jedną z najpopularniejszych tego typu zmarszczek czołowych jest tzw. lwia zmarszczka, czyli charakterystyczna pionowa bruzda występująca między brwiami. Winą za występowanie zmarszczek pionowych na czole obarcza się stopniową redukcję ilości kolagenu i elastyny w skórze właściwej, działających niczym szkielet w stosunku do reszty tkanek. W efekcie osłabiona „rama” nie jest w stanie przeciwdziałać siłom grawitacji, przez co następuje stopniowe zwiotczenie mięśni i rysów twarzy. Działania profilaktyczne zapobiegające powstawaniu zmarszczek pionowych obejmują picie odpowiedniej ilości wody, ochronę skóry przed promieniowaniem UV oraz dbanie o codzienną pielęgnację cery, na co składają się regularne zabiegi oczyszczania i nawilżania twarzy.

  • Zmarszczki poziome

Innym rodzajem zmarszczek czołowych są bruzdy poziome (poprzeczne), które powstają na skutek silnych skurczy mięśnia potyliczno-czołowego, odpowiedzialnego m.in. za wyrażanie emocji, patrzenie do góry oraz unoszenie brwi. W młodości bruzdy tego typu są zazwyczaj niewidoczne, ale wraz z upływem lat i utratą przez skórę dotychczasowej jędrności zmarszczki poziome zaczynają być coraz bardziej zauważalne – nawet wtedy, gdy mięśnie pozostają w stanie spoczynku. Proces utrwalania zmarszczek poziomych ma najczęściej miejsce po 35. roku życia. Aby temu zapobiec, należy stosować kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi oraz kremy bogate w substancje odżywcze, które są niezbędne do produkcji brakującego kolagenu i elastyny. Warto również zdecydować się na masaż twarzy, który pobudza ukrwienie, a przez to wzmaga przyswajanie dostarczanych z zewnątrz składników.

Jak radzić sobie ze zmarszczkami czołowymi?

Działania profilaktyczne to jedno, ale co robić w sytuacji, gdy problem ze zmarszczkami czołowymi już występuje? Na szczęście łatwo sobie z nimi poradzić dzięki zabiegom z użyciem toksyny botulinowej o bezpiecznym stężeniu (popularnie określanej botoksem) lub koktajli wypełniających z kwasem hialuronowym. Wprowadzenie botoksu bezpośrednio do mięśnia potyliczno-czołowego powoduje jego blokadę, przez co siła skurczu ulega zmniejszeniu, a skóra – rozluźnieniu. Zapobiega to dalszemu pogłębianiu się i uwydatnianiu bruzd. Znów kwas hialuronowy prowadzi do zwiększenia napięcia nawet głębokich warstw skóry, tworząc swego rodzaju elastyczną poduszkę, która pochłania obciążenie tkanek. Dodatkowo wykazuje doskonałe właściwości nawilżające oraz tworzy w skórze podłoże dla włókien kolagenowych i elastyny. Innym zabiegiem, który wspomaga skórę w walce ze zmarszczkami czołowymi, jest mezoterapia igłowa. W skład stosowanych substancji aktywnych wchodzi m.in. kwas hialuronowy, ale również witaminy i minerały. Pomagają one komórkom wytwarzać kolagen ramowy, a przez to uelastyczniają skórę, wygładzają ją i odpowiednio odżywiają.

Usuwanie zmarszczek dzięki wspomnianym preparatom jest bezpieczne, szybkie i pozwala na utrzymanie satysfakcjonującego efektu przez długi czas. Warto jednak pamiętać, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie zlikwidują zmarszczek na stałe i dlatego wymagają regularnego powtarzania. Toksyna botulinowa odpowiedzialna za zmniejszenie napięcia mięśniowego jest aktywna przez około 6 miesięcy, natomiast kwas hialuronowy wygładzający skórę wchłania się po upływie 12 miesięcy. W każdym z wymienionych przykładów ważne jest również to, aby korzystać z usług doświadczonego specjalisty, który dysponuje odpowiednimi metodami eliminowania niekorzystnie wyglądających zmarszczek – zarówno tych czołowych, jak i pozostałych.