Przygotowanie przed botoksem. Co warto wiedzieć? - 1

botoks

O botoksie słyszał chyba każdy, jednak niewiele osób wie, czym tak dokładnie jest i jakie ma właściwości. Jest to znany na całym świecie lek stosowany w celu zmniejszenia napięcia mięśni i zredukowania zmarszczek. Wiele osób nazywa go wręcz „eliksirem młodości”, ponieważ niezwykle szybko i skutecznie potrafi odmłodzić skórę z oznakami starzenia.

Botoks – co to takiego?

W rzeczywistości preparat stosowany w zabiegach odmładzających jest produkowany na bazie toksyny botulinowej wytwarzanej przez bakterie beztlenowe znanej również pod nazwą – jad kiełbasiany. Ta neurotoksyna wytwarzana przez bakterie beztlenowe jest jedną z najmocniejszych trucizn występujących w naturze. Podana do organizmu człowieka w zbyt dużej dawce doprowadza do zaburzeń syntezy acetylocholiny, a przez powoduje jego śmierci. Jednak ta mroczna substancja ma też swoje jasne strony. Odkryto, że botoks podawany do organizmu w kontrolowanych małych stężeniach powoduje, że ze skóry znikają nieestetyczne zmarszczki, eliminowane są kurcze twarzy oraz powiek, a nadmierna potliwość jest skutecznie redukowana.

Na czym polega zabieg odmładzający z użyciem botoksu?

Podczas zabiegu za pomocą małej strzykawki z bardzo cienką igłą wprowadza się przygotowany preparat w wybrany mięsień. Każdy z mięśni twarzy jest odpowiedzialny za mimikę wybranego jej fragmentu. Praca mięśnia, do którego wstrzyknięty został botoks, jest zatrzymywana, a dzięki temu skóra przestaje się w tym miejscu kurczyć i fałdować. W ten sposób uzyskiwany jest efekt gładkiej, jędrnej, młodej i zdrowej skóry. Zabieg trwa zazwyczaj około 20 minut i nie jest bolesny. Odczucia są najczęściej porównywane przez pacjentów do ukąszeń komara. Pierwsze efekty są widoczne już po dwóch dniach po zabiegu, a rekonwalescencja nie jest konieczna. Ludzki organizm po jakimś czasie zaczyna przeciwdziałać botoksowi i wytwarza nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, dlatego dla utrzymania efektu młodej skóry trzeba go powtarzać raz na około pół roku.

Jak przygotować się do zabiegu?

Do zabiegu z użyciem botoksu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Na wizycie przed zabiegiem lekarz dokładnie obejrzy skórę, która ma zostać ostrzyknięta preparatem i oceni jej stan. Wypyta również o choroby przewlekłe, na które cierpi pacjent oraz dowie się, jakie leki są na stałe przez niego przyjmowane. Skóra zostanie następnie odtłuszczona i zdezynfekowana.