Jak sprężystość skóry wpływa na pojawianie się zmarszczek? - 1

twarz kobiety

Zmarszczki to nieodłączny element procesu starzenia się organizmu. Wraz z upływem lat, ich widoczność stopniowo się zwiększa. Pierwsze zmarszczki – zmarszczki mimiczne – pojawiają się już około 30. roku życia, jednak nie u każdego zmarszczki są bardzo widoczne. Duży wpływ na powstawanie i widoczność zmarszczek ma sprężystość skóry, którą nieświadomie zmniejszamy, m.in. często korzystając z kąpieli słonecznych, a także narażając skórę na odwodnienie.

Jędrna skóra zmniejsza widoczność zmarszczek…

Zmarszczek nie można uniknąć, jednak na to, jak będzie wyglądała skóra w wieku średnim i podeszłym, pracujemy od wczesnej młodości. Popełniane błędy w pielęgnacji skóry, częste korzystanie z kąpieli słonecznych i opalanie w solarium, dieta, używki oraz brak odpowiedniej ilości płynów w menu, przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry, którego objawem jest utrata jej sprężystości oraz powstawanie zmarszczek. Już około 25.-30. roku życia mogą pojawić się zmarszczki mimiczne, jednak są one znacznie mniej widoczne u osób, których skóra jest sprężysta i elastyczna dzięki m.in. odpowiedniej pielęgnacji od zewnątrz i od wewnątrz.

Jak zmniejszyć widoczność zmarszczek?

Choć zmarszczki bywają kojarzone z mądrością, to niestety, znacznie częściej stają się przyczyną kompleksów. Coraz więcej kobiet i mężczyzn, decyduje się na usuwanie zmarszczek z pomocą zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Płytkie zmarszczki mimiczne oraz głębokie zmarszczki, które są związane z zaawansowanym procesem starzenia się skóry, można zredukować, decydując się na zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej. Preparaty te znajdują zastosowanie w przypadku różnego rodzaju ubytków oraz pomagają pozbyć się innych niedoskonałości, które pojawiają się na skórze twarzy.