Jak spać po botoksie? - 1

botoks

Wypełnianie zmarszczek botoksem to popularny zabieg medycyny estetycznej stosowany głównie w celu przywrócenia młodego wyglądu. Coraz bardziej powszechny kult młodości sprawia, że nie tylko kobiety, ale i mężczyźni chętnie z niego korzystają. Po przeprowadzeniu takiego zabiegu należy przestrzegać określonych zasad. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są zalecenia po botoksie.

Czym jest botoks i do czego służy?

Botoks czyli inaczej toksyna botulinowa jest białkiem toksyny wytwarzanej przez bakterie Clostridum botulinum. Początkowo substancję tę stosowano do leczenia chorób neurologicznych, w tym łagodzenia przykurczów mięśni, a także leczenia zeza, czy nadmiernego pocenia się. Z czasem zauważono, że dzięki swoim zdolnościom do porażenia mięśni, botoks może także niwelować zmarszczki mimiczne i od tego czasu zaczęto go stosować na szeroką skalę. Medycyna estetyczna wykorzystuje botoks na kurze łapki wokół oczu, do likwidacji zmarszczki pomiędzy brwiami, tzw. lwiej zmarszczki, a także zmarszczek wokół ust. Stosuje się go także, aby walczyć z opadaniem powiek u osób w dojrzałym wieku. Jego efekty nie są stałe i utrzymują się do 6 miesięcy.

Jakie są zalecenia po botoksie?

Sam zabieg wstrzyknięcia preparatu z toksyną botulinową trwa około 15-20 minut i jest prawie bezbolesny dla pacjenta. Po zabiegu można prawie od razu wrócić do swoich codziennych zajęć, jednak są rzeczy, których nie należy robić od razu po botoksie. Przez kilka kolejnych dni należy powstrzymać się od:

  • stosowania peelingów na twarz,
  • przebywania w skrajnie wysokich lub niskich temperaturach ( np. sauna, zimowe spacery),
  • intensywnych ćwiczeń fizycznych,

Natomiast przez kilka godzin (3-4) po zabiegu nie powinno się: masować twarzy, kłaść się głową w dół, ani też iść spać. W przypadku takich czynności istnieje bowiem ryzyko przemieszczenia się preparatu i uzyskania niepożądanych efektów. Jeżeli więc planujemy taki zabieg, lepiej wykonać go w godzinach przedpołudniowych, niż wieczorem.