Jak odmłodzić czoło? - 1

odmladzanie czoła

Zaczynam cykl wpisów wyjaśniających, jak starzeje się nasza twarz i w jaki sposób zabiegi toksyną botulinową i kwasem hialuronowym mogą ją odmłodzić. Na początek omówię czoło.

Czoło to – obok okolicy oczu – część twarzy, która najszybciej się starzeje. W dużym stopniu ma na to wpływ bogata mimika. Jeśli często marszczymy czoło pod wpływem emocji, to możemy być prawie pewni, że problem zmarszczek mimicznych w przyszłości będzie nas dotyczył. Mogą się pojawić także dlatego, że odziedziczyliśmy do nich predyspozycje. Na szybsze powstawanie zmarszczek na czole wpływa również fakt, że skóra w tym miejscu jest stosunkowo cienka.

Prewencja
Zmarszczki na czole pojawiają się dosyć wcześnie, dlatego tę część twarzy należy szczególnie chronić przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym preparatami z filtrem, a prewencyjnie warto postawić na intensywne nawilżanie skóry już w wieku dwudziestu kilku lat. Dobrym pomysłem w tym wieku jest regularna rewitalizacja kwasem hialuronowym. Dla poprawy kondycji skóry czoła, jej nawilżenia i ujędrnienia należy wykonać serię 2-3 zabiegów co 3-4 tygodnie. Przy zabiegach rewitalizujących stosujemy bardzo rzadki, drobnocząsteczkowy, nieusieciowany preparat. W swoim gabinecie wykorzystuję Juviderm Hydrate – wzbogacony o mannitol, substancję wpływającą na spowolnienie degradacji kwasu hialuronowego, ma dodatkowo silne działanie przeciwutleniające. Jeżeli wiemy, że mamy predyspozycje do powstawania zmarszczek na czole, warto również rozważyć prewencyjne zabiegi toksyną botulinową. Preparat powoduje, że skóra przez kilka miesięcy się nie marszczy, a więc chroni nas przed mechanicznym powstawaniem zmarszczek.

Zmarszczki poziome i lwia zmarszczka
Poziome zmarszczki na czole pojawiają się dosyć wcześnie. Powstają na skutek pracy mięśnia czołowego, który odpowiada za unoszenie brwi. Kiedy unosimy brwi, mięsień czołowy się kurczy, a skóra na czole marszczy w taki sposób, że widać na nim równoległe, poziome linie. Gdy jesteśmy młodzi, skóra po rozluźnieniu mięśnia wraca do normalnego stanu, ale wraz z wiekiem wygina się, zmarszczki zaczynają być stale widoczne, również w spoczynku, jednocześnie stają się coraz głębsze.
Drugim powszechnym problemem związanym z czołem jest pionowa zmarszczka pomiędzy brwiami, popularnie zwana lwią. Powstaje ona przez kurczenie się mięśnia obniżacza brwi i powoduje, że twarz wygląda na groźną.

Zabiegi
Najszybszą i najbezpieczniejszą formą likwidacji zmarszczek na czole jest iniekcja toksyną botulinową. Po podaniu blokuje ona kurczenie się mięśni odpowiedzialnych za ich powstawanie. Skóra, która leży nad rozluźnionymi w ten sposób mięśniami, również się rozprostowuje, „odpoczywa” i ma czas na regenerację. Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2-3 dniach od wstrzyknięcia, ale pełne efekty widać dopiero mniej więcej po dwóch tygodniach. Toksynę botulinową podaje się bardzo cienką igłą zazwyczaj prostopadle do mięśnia, w określone miejsca. Ból związany z zabiegiem jest minimalny. Zabieg jest krótki, a jego czas zależy od powierzchni usuwanych zmarszczek. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania. Działanie toksyny botulinowej jest w pełni odwracalne. Efekty utrzymują się ok. 3-6 miesięcy.
W przypadku lwiej zmarszczki nie ma drugiego zabiegu, który poradziłby sobie z nią tak dobrze jak toksyna botulinowa. Natomiast zmarszczki poziome na czole można również niwelować za pomocą kwasu hialuronowego. Podaje się go wzdłuż każdej zmarszczki, rozprowadzając preparat liniowo w płaszczyźnie skóry na całym czole. Na końcu wykonywany jest masaż skóry w celu równomiernego ułożenia preparatu. Kwas hialuronowy wypełnia i „unosi” skórę. W ten sposób zmarszczki i bruzdy wygładzają się lub całkowicie znikają. Poprawiają się również jędrność i nawilżenie skóry czoła. Jest ono gładsze, zwłaszcza w spoczynku. Należy jednak pamiętać, że w czasie pracy mięśnia czołowego skóra nadal się marszczy w przeciwieństwie do skóry po zabiegu toksyną botulinową.
To, który zabieg jest bardziej wskazany, zależy od predyspozycji pacjenta i powinien o tym zadecydować lekarz. W przypadku osób z wyjątkowo głębokimi zmarszczkami na czole i tych, które chcą zachować efekty na dłużej, można zastosować technikę łączoną. Polega ona na tym, że najpierw podaje się toksynę botulinową w celu osłabienia działania mięśnia czołowego, a po 2 tygodniach stosuje się wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Zobacz, jak wygląda zabieg odmładzania czoła toksyną botulinową