Jak genetyka wpływa na pojawianie się zmarszczek? - 1

zmarszczki na twarzy kobiety

Kiedy patrzymy w lustro i zauważamy zmarszczki, często winą obarczamy czas i nasze nawyki, takie jak palenie czy opalanie. Co jednak z rolą, jaką odgrywają nasze geny? Czy istnieje związek między genami a pojawianiem się zmarszczek? W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.

Rola genów w starzeniu się skóry

Geny mają bezpośredni wpływ na to, jak wygląda nasza skóra – zarówno jej koloryt, jak i elastyczność oraz gęstość. Niektóre osoby mają skórę, która naturalnie wolniej się starzeje, podczas gdy inni zmagają się z przedwczesnym pojawianiem się zmarszczek. Naukowcy odkryli wiele genów odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Na przykład, geny odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny – białek, które utrzymują skórę młodą i sprężystą – mogą wpływać na tempo, w jakim pojawiają się zmarszczki. Ponadto badania wykazały, że geny odgrywają kluczową rolę w procesach naprawy skóry po uszkodzeniach, takich jak oparzenia słoneczne czy stres oksydacyjny.

Czynniki zewnętrzne wpływające na starzenie się skóry

Oczywiście geny nie są jedynym czynnikiem mającym wpływ na pojawianie się zmarszczek. Nasze tryb życia, dieta, a także czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenie powietrza, również mają znaczenie. Niektóre osoby mogą mieć geny sprzyjające młodszemu wyglądowi, ale jeśli prowadzą niezdrowy tryb życia lub narażają się na dużą ilość promieniowania UV, skóra może się szybciej starzeć. To samo dotyczy osób, które mają geny sprzyjające przedwczesnemu starzeniu się skóry – odpowiednia ochrona przed słońcem i dbanie o zdrową dietę może znacznie spowolnić proces starzenia się skóry.

Usuwanie zmarszczek – co możemy zrobić aby spowolnić proces starzenia się skóry?

Obecnie istnieje wiele opcji dostępnych w medycynie estetycznej, które mogą pomóc w minimalizowaniu zmarszczek i odmładzaniu skóry. Skuteczne zabiegi, mające na celu usuwanie zmarszczek, wykonywane są w gabinecie FaceMed w Warszawie. Możliwości jest wiele, jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który pomoże w doborze najlepszego zabiegu do indywidualnych potrzeb i specyfiki skóry.