Historia botoksu - 1

ampułki z botoksem

Kto i kiedy wynalazł botoks? Do jakich zabiegów jest wykorzystywany? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego o historii botoksu, a także jakie zalety mają zabiegi z jego użyciem.

Kiedy powstał botoks i kto go wynalazł?

Botoks został po raz pierwszy opracowany przez kanadyjskiego lekarza pod koniec lat 70-tych. Lekarz ten, dr Jean Carruthers, badał sposób leczenia zeza, czyli stanu, w którym oczy nie ustawiają się prawidłowo. Odkrył on, że wstrzykując niewielką ilość toksyny botulinowej w dotknięty nią obszar, może tymczasowo sparaliżować mięśnie, umożliwiając prawidłowe ustawienie oczu. Badania dr Carruthersa zostały później udoskonalone przez dr Alana Scotta i jego zespół w Allergan Pharmaceuticals, który w 1989 roku opracował pierwszą komercyjną formę Botoxu. Od tego czasu substancję wykorzystuje się m.in. w wielu zabiegach na twarz: mamy botoks na zmarszczki wokół ust, okolice oczu, lwią zmarszczkę, kurze łapki itp.

Czy botoks wykorzystywany jest tylko do zabiegów na twarz?

Zastrzyki z botoksu są najczęściej stosowane do redukcji zmarszczek i innych oznak starzenia. Poprzez tymczasowe sparaliżowanie mięśni botoks może skutecznie zmniejszyć m.in. lwią zmarszczkę, kurze łapki itp. Może być również stosowany do zmniejszenia nadmiernej potliwości, jak również do zmniejszenia nasilenia migren. Dodatkowo, zastrzyki z toksyny botulinowej są również stosowane w leczeniu nadaktywnego pęcherza, skurczów mięśni, a nawet depresji.

Jakie zalety mają zabiegi na twarz z botoksem?

Zabiegi z toksyną botulinową są stosunkowo bezpieczne i mają niewiele skutków ubocznych. Są one również stosunkowo szybkie i łatwe do podania, a większość zabiegów trwa zaledwie 15-30 minut. Efekty działania botoksu mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy, zanim trzeba będzie je powtórzyć.