Fakty i mity dotyczące powiększania ust - 1

GettyImages

Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Jednak wraz z rosnącą popularnością, powstaje coraz więcej nieprawdziwych opinii, tzw. mitów, na jego temat. W tym artykule obalamy najczęściej powtarzane “mity” i wyjaśniamy, jakie są fakty.

MIT 1: Powiększone usta wyglądają nienaturalnie.

Jakie są fakty? Jest to jeden z najczęściej powielanych mitów. Tymczasem w przypadku profesjonalnie wykonanego zabiegu usta zawsze powiększane są adekwatnie do potrzeb pacjenta i w stopniu, który zapewnia jak najbardziej naturalne, a jednocześnie estetyczne rezultaty. Modelowanie bardzo często polega na delikatnym powiększeniu jednej wargi w celu dostosowania proporcji do drugiej, delikatnego podniesienia kącików lub nawilżenia ust. Skąd zatem taka opinia? Zdarzają się przypadki pacjentów, u których powiększenie ust doprowadziło wręcz do karykaturalnych efektów. Jednak dzieje się tak wyłącznie wtedy, gdy zabieg nie był wykonany profesjonalnie.

MIT 2: Zabieg jest bolesny i dyskomfort utrzymuje się bardzo długo.

Jakie są fakty? Profesjonalnie wykonany zabieg powiększania ust nie jest bolesny. Przeprowadzany jest z zastosowaniem odpowiedniego znieczulenia (zwykle wystarcza krem znieczulający), który niweluje wszelki dyskomfort. Po zabiegu mogą być odczuwane pewne dolegliwości, ale nie są one bolesne i utrzymują się stosunkowo niedługo. Bezpośrednio po powiększeniu usta mogą być nieco zaczerwienione i spuchnięte, niekiedy wyczuwane jest stwardnienie, wywołane obrzękiem. Czasami pojawiają się także niewielkie siniaki w miejscu wkłucia igły. Dolegliwości te można skutecznie uśmierzyć za sprawą maści łagodzących i kremów z arniką, przyspieszających wchłanianie się krwiaków. Po upływie kilku dni wszystko powinno wrócić do normy.

MIT 3: Wypełniacze prowadzą do rozciągnięcia ust, przez co raz wykonany zabieg trzeba przeprowadzać coraz częściej.

Jakie są fakty? Z tym mitem lekarze medycyny estetycznej również muszą sobie dość często radzić. Właściwie nie wiadomo skąd wywodzi się taka opinia, ponieważ w rzeczywistości sytuacja wygląda znacznie inaczej. Kwas hialuronowy wpływa na lepsze wiązanie wody w przestrzeni wargowej, przez co doskonale nawilża i ujędrnia usta. Dzięki temu wyglądają one młodziej i bardziej naturalnie. Z czasem ulega samoistnej degradacji, a tkanki powracają do swojej pierwotnej wielkości bez żadnych skutków ubocznych. Zabieg powiększenia ust może być powtórzony, ale nie musi.

MIT 4: Wypełniacz w powiększonych ustach jest wyczuwalny.

Jakie są fakty? Kwas hialuronowy jest równomiernie i bardzo precyzyjnie rozprowadzany przez lekarza. Preparat doskonale i bardzo szybko integruje się z tkankami. Jeśli zabieg zostanie wykonany profesjonalnie, pacjent nie będzie odczuwał zastosowanego wypełniacza.

MIT 5: Zabieg powiększania ust wykonuje się z zastosowaniem botoksu.

Jakie są fakty? Botoks to preparat, który wykorzystywany jest w medycynie estetycznej do m.in. wygładzania zmarszczek. Używany jest również w leczeniu tików nerwowych czy profilaktyce przeciwstarzeniowej. Jednak nie stosuje się botoksu w celu powiększenia ust. Do modelowania ust używany jest kwas hialuronowy, który wykazuje właściwości wiążące wodę, przez co wpływa na objętość, jędrność, sprężystość i głębokie nawilżenie warg.