Etapy starzenia się twarzy - 1

starzejąca się twarz

Upływający czas odciska piętno na naszej twarzy. Skóra zaczyna się starzeć właściwie już od ok. 25. r.ż. Oczywiście procesy te przebiegają powoli, a zmiany w krótkiej perspektywie są na tyle niewielkie, że praktycznie niezauważalne. Łatwo je przegapić, przez co trudniej jest zareagować w odpowiednim momencie.

Jak starzeje się twarz?

To, co widzimy „na zewnątrz” twarzy, to tylko objawy tego, co dzieje się w jej wnętrzu. To właśnie tam z wiekiem dochodzi do utraty funkcji fizjologicznych, m.in. zmniejsza się liczba kolagenu, elastyny, fibroblastów, melanocytów i keratynocytów itd. W wyniku tych zmian pojawiają się zmarszczki, bruzdy, przebarwienia. To pierwsze oznaki starzenia. Początkowo są stosunkowo niewielkie, wręcz niezauważalne, jednak z czasem zaczynają się powiększać. Skóra traci swoją elastyczność, często dochodzi do rozszerzania naczyń krwionośnych.

Jednak same zmarszczki nie świadczą jeszcze o tym, że czas biegnie nieubłaganie. Im więcej lat, tym bardziej zmienia się owal twarzy, który z wiekiem przyjmuje kształt odwróconego trójkąta. Skóra staje się coraz bardziej wiotka i sucha. Zmiany dotyczą też tkanki podskórnej, która nie tylko traci swoją grubość, ale i przemieszcza się w dół. W efekcie zauważalne są zmienione proporcje i wygląd całej twarzy.

Jak zatrzymać czas, czyli zabiegi odmładzające na twarz

Wiedząc, jak przebiegają etapy starzenia się twarzy, można podjąć stosowne działania, by nieco opóźnić ten proces. Możliwości w tym zakresie jest całkiem sporo. Doskonałym tego przykładem są zabiegi odmładzające na twarz wykonywane w naszym gabinecie medycyny estetycznej w Warszawie. To m.in. wypełnianie policzków, likwidacja zmarszczek w okolicach oczu, wygładzenie bruzd nosowo-wargowych, mezoterapia igłowa, powiększanie ust, wolumetria twarzy.