Czym są tzw. zmarszczki marionetki? - 1

zmarszczki marionetki

Zmarszczki marionetki to określenie zmarszczek, które tworzą się poniżej kącików ust i biegną w kierunku brody. Przez nie broda sprawia wrażenie doklejonej – zupełnie, jak u marionetki. W jaki sposób dochodzi do powstawania tych bruzd, jak można im zapobiegać i czy da się je zlikwidować? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie!

Jak powstają linie marionetki?

Przyczyn powstawania linii marionetki, nazywanych też zmarszczkami smutku, jest wiele. Z pewnością ich pojawienie się przyspiesza częsty smutny lub zły wyraz twarzy – skóra ma tendencje do układania się w określony sposób. Przede wszystkim na pojawianie się zmarszczek wpływa grawitacja, która „ciągnie” naszą skórę w dół i naturalne procesy zachodzące w skórze, związane z jej starzeniem się. Należy do nich m.in. mniejsza produkcja kolagenu i elastyny przez skórę po 35 roku życia, co przekłada się na jej mniejszą elastyczność. Aby zapobiegać starzeniu się skóry, a co za tym idzie – pojawieniu się zmarszczek marionetki, warto o nią zadbać. A to oznacza jej ochronę przed nadmierną ekspozycją na promienie UV, a także… przejście na zdrową dietę. Używki znacząco przyspieszają pojawienie się zmarszczek, a dostarczanie organizmowi dużych ilości wody i składników odżywczych – zachowują młody wygląd cery na dłużej. Warto zadbać o podaż witaminy C, A, E, miedzi, siarki, koenzymu Q10 i flawonoidów – to antyoksydanty, które zwalczają tzw. stres oksydacyjny, bezpośrednio wpływający na starzenie się skóry.

Jak pozbyć się zmarszczek smutku?

Niestety domowe sposoby na walkę ze zmarszczkami marionetki są mało skuteczne. Oczywiście kremy przeciwzmarszczkowe i gimnastyka twarzy nieco opóźniają procesy starzenia się, jednak całkowicie nie zlikwidują problemu. Jeśli chcemy pozbyć się linii marionetki, musimy skorzystać z tego, co oferuje nam medycyna estetyczna. Najbardziej popularnym zabiegiem jest wypełnianie niechcianych bruzd kwasem hialuronowym. Czasem rozwiązaniem jest lifting twarzy, np. przy pomocy specjalnych nici. Specjalista w salonie zawsze dokładnie ocenia stan skóry i może zalecić też serie różnorodnych zabiegów, które poprawią jej ogólną kondycję.