Czym jest asymetria twarzy i jak sobie z nią poradzić? - 1

asymetria

Nieczęsto zdarza się twarz o idealnie symetrycznych rysach, a ponieważ drobne dysharmonie są niezauważalne na pierwszy rzut oka, rzadko stanowią powód do zmartwień. Inaczej rzecz się ma w przypadku dużej asymetrii twarzy powstałej w wyniku choroby czy wypadku, która może łatwo wpędzić w kompleksy. Na szczęście istnieje szereg metod, które mogą pomóc nam w poradzeniu sobie z problemem asymetrycznej twarzy, o których opowiemy w tym artykule.

Przyczyny i rodzaje asymetrii twarzy

Widoczna gołym okiem asymetria twarzy może mieć wiele przyczyn, wśród których należy wymienić: udar, wypadek, porażenie mięśni twarzy, wady zgryzu, a także czynniki genetyczne. Niezależnie od przyczyny, można ją z powodzeniem leczyć metodami medycyny estetycznej. Asymetria twarzy może dotyczyć m.in.: brwi, powiek, policzków, kącików ust lub mięśni żwaczy. W zależności od rodzaju asymetrii stosuje się nieco inne metody korygowania jej. Wśród najczęstszych metod niwelowania dysharmonii twarzy możemy wymienić botoks i lifting wolumetryczny.

Metody korygowania asymetrii twarzy

Botoks, czyli inaczej toksyna botulinowa, jest doskonałym remedium na takie rodzaje asymetrii twarzy, jak: asymetrię brwi, asymetrię mięśni żwaczy oraz asymetrię opadających kącików ust. Preparat wstrzykuje się w wybrane miejsce przy pomocy cienkiej igły. Zabieg taki jest bezpieczny i bezbolesny, a jego efekty widoczne są przez około pół roku.

Drugą metodą jest lifting wolumetryczny, czyli zabieg modelujący owal, który stosuje się u osób z oznakami starzenia się skóry, jak również w celu skorygowania asymetrii twarzy. Jest on przeprowadzany przy użyciu kwasu hialuronowego z dodatkiem stymulatorów kolagenu. Tego rodzaju naturalny wypełniacz zwiększa objętość tkanki miękkiej i uzupełnia jej ubytki. Jest on wprowadzany w postaci zastrzyku w wybrane miejsce, które następnie specjalista medycyny estetycznej modeluje poprzez delikatny masaż. Skutki takiego zabiegu utrzymują się przez 12-18 miesięcy.