Czy można stosować kwas hialuronowy na cerze trądzikowej? - 1

cera trądzikowa

Kwas hialuronowy jest polisacharydem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Odpowiada za wiązanie wody w skórze oraz podtrzymuje włókna kolagenowe i elastynowe.

Znaleźć można go m.in. w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanek łącznych, chrząstkach, mazi stawowej, czy ciałku szklistym oka. Oprócz tego jest odpowiedzialny za budowę ścian naczyń krwionośnych oraz figuruje w składzie płynów ustrojowych. Jedną z jego największych zalet jest wpływ na poprawę wyglądu skóry. Aplikacja kwasu hialuronowego poprawia elastyczność cery, usuwa zmarszczki i niweluje niedoskonałości. Te szczególne właściwości wykorzystuje głównie medycyna estetyczna.

Jakie są zastosowania kwasu hialuronowego?

W medycynie estetycznej wykorzystuje się dwie formy kwasu hialuronowego. Pierwszą z nich jest forma nieusieciowana, która znajduje zastosowanie w kosmetykach pielęgnacyjnych. Kremy i maseczki wygładzają oraz nawilżają skórę, skutecznie zmniejszając widoczność zmarszczek. Drugim rodzajem jest forma usieciowana, która charakteryzuje się tym, że aplikowany kwas hialuronowy jest duży gęstszy niż ten stosowany w kremach. W takiej postaci wykorzystuje się go do wypełniania zmarszczek, powiększania ust, czy wolumetrii (zabiegu kształtowania twarzy). Kwas hialuronowy jest wówczas wstrzykiwany za pomocą cienkiej igły pod skórę, gdzie szybko łączy cząsteczki wody zwiększając objętość danego fragmentu twarzy.  Wstrzyknięty wypełniacz działa przez kilka miesięcy, po czym zostaje całkowicie wchłonięty przez organizm.

Jakie są przeciwwskazania do używania kwasu hialuronowego?

Na zabiegi związane z użyciem kwasu hialuronowego decyduje się bardzo wiele osób. W większości są to ci, których nie zadowala obecny wygląd bądź też tacy, którzy zauważają pierwsze oznaki starzenia się skóry. Każda taka decyzja musi być poprzedzona rozmową z lekarzem, który przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad i ocenia stan jego skóry. Jeśli nie wystąpią przeciwwskazania, zainteresowany jest kwalifikowany do całkowicie bezpiecznego i bezbolesnego zabiegu. Zastrzyku z kwasem hialuronowym nie wykonuje się natomiast u kobiet w ciąży oraz u matek karmiących. Do innych przeciwwskazań należą też:

  • Opryszczka,
  • Infekcje,
  • Alergie,
  • Choroby immunologiczne takie jak np. Hashimoto czy Graves Basedowa.

Bezpośrednio przed przeprowadzeniem zabiegu należy odstawić przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych w typie aspiryny, ketonalu czy leków z Ibuprofenem. Zrezygnować trzeba też z picia ziół takich jak np. dziurawiec. Przerwy, najlepiej na tydzień przed wizytą w gabinecie medycyny estetycznej, wymaga się także od dawkowania witaminy E.

Czy aplikacja kwasu hialuronowego na cerę trądzikową jest bezpieczna?

Zastrzyków z kwasem hialuronowym nie zaleca się również na cerę trądzikową. Przed przeprowadzeniem zabiegu konieczne jest wyleczenie stanów zapalnych skóry. I choć wiele zależy od stadium trądziku, jego aktywności i ilości zmian ropnych ważne jest to, by przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z oferty medycyny estetycznej skonsultować się z dermatologiem, który określi, które zabiegi są bezpieczne dla danego rodzaju cery i które pozytywnie wpłyną na jej wygląd. Nieodpowiednie zastosowanie kwasu hialuronowego może pogorszyć stan problematycznej cery, np. przesuszając ją i tym samym zwiększając produkcję sebum, którego nadmiar ma wpływ na pojawianie się niedoskonałości.