Czy kwas hialuronowy może uczulać? - 1

GettyImages

Kwas hialuronowy (HA) to organiczny związek chemiczny, który ma dużą zdolność absorbowania i wiązania wody, dzięki czemu bardzo dobrze nawadnia i nawilża naszą cerę. Naturalnie występuje w naszej skórze i dzięki temu zapewnia jej jędrność, sprężystość oraz brak zmarszczek. Jednak im jesteśmy starsi, tym ilość kwasu hialuronowego w naszej skórze jest mniejsza. Skutkuje to pojawianiem się coraz bardziej widocznych zmarszczek i postępującym obwisaniem skóry. Prawdopodobnie proces utraty kwasu hialuronowego rozpoczyna się już po 25 roku życia i postępuje wraz z upływem czasu. Dlatego tak ważne jest regularne pielęgnowanie nawet młodej skóry.

Jednak wszystkich efektów starzenia się skóry nie jesteśmy w stanie uniknąć. Dlatego możemy skorzystać z różnorodnych zabiegów medycyny estetycznej, w tym właśnie opartych na kwasie hialuronowym. Są to przede wszystkim podskórne iniekcje tego kwasu w różne miejsca twarzy, na przykład usta, kości policzkowe, okolicę nad ustami czy wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wypełnienia widocznych zmarszczek. Jednak czy takie zabiegi są w pełni bezpieczne i czy wstrzykiwany kwas nie spowoduje wystąpienia reakcji uczuleniowej?

Co może uczulać w preparatach hialuronowych?

Sam kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie, więc nie może powodować uczuleń. Jednak preparaty kwasu hialuronowego, które są wstrzykiwane podczas zabiegów medycyny estetycznej, zawierają kwas wytwarzany sztucznie przez genetycznie zmodyfikowane bakterie. I jeśli w danym preparacie pozostaną jakieś elementy tych mikroorganizmów, to mogą one stać się przyczyną pojawienia się reakcji uczuleniowej.

Dlatego najważniejszym etapem produkcji jest jak najdokładniejsze oddzielenie kwasu od samych bakterii i wszelkich ich pozostałości białkowych. Później równie istotne staje się także zachowanie sterylności i odpowiednich warunków podczas procesu zagęszczania kwasu hialuronowego, a następnie jego pakowania i transportu. Przeprowadzenie tych procesów na wysokim poziomie generuje wyższe koszty, dlatego preparaty zawierające wysokiej jakości kwas hialuronowy będą zwykle droższe, ale dzięki ich użyciu znacznie zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji uczuleniowych.