Czy kwas hialuronowy może uczulać?

GettyImages

Kwas hialuronowy (HA) to organiczny związek chemiczny, który ma dużą zdolność absorbowania i wiązania wody, dzięki czemu bardzo dobrze nawadnia i nawilża naszą cerę. Naturalnie występuje w naszej skórze i dzięki temu zapewnia jej jędrność, sprężystość oraz brak zmarszczek. Jednak im jesteśmy starsi, tym ilość kwasu hialuronowego w naszej skórze jest mniejsza. Skutkuje to pojawianiem się coraz bardziej widocznych zmarszczek i postępującym obwisaniem skóry. Prawdopodobnie proces utraty kwasu hialuronowego rozpoczyna się już po 25 roku życia i postępuje wraz z upływem czasu. Dlatego tak ważne jest regularne pielęgnowanie nawet młodej skóry.

Jednak wszystkich efektów starzenia się skóry nie jesteśmy w stanie uniknąć. Dlatego możemy skorzystać z różnorodnych zabiegów medycyny estetycznej, w tym właśnie opartych na kwasie hialuronowym. Są to przede wszystkim podskórne iniekcje tego kwasu w różne miejsca twarzy, na przykład usta, kości policzkowe, okolicę nad ustami czy wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wypełnienia widocznych zmarszczek. Jednak czy takie zabiegi są w pełni bezpieczne i czy wstrzykiwany kwas nie spowoduje wystąpienia reakcji uczuleniowej?

Co może uczulać w preparatach hialuronowych?

Sam kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie, więc nie może powodować uczuleń. Jednak preparaty kwasu hialuronowego, które są wstrzykiwane podczas zabiegów medycyny estetycznej, zawierają kwas wytwarzany sztucznie przez genetycznie zmodyfikowane bakterie. I jeśli w danym preparacie pozostaną jakieś elementy tych mikroorganizmów, to mogą one stać się przyczyną pojawienia się reakcji uczuleniowej.

Dlatego najważniejszym etapem produkcji jest jak najdokładniejsze oddzielenie kwasu od samych bakterii i wszelkich ich pozostałości białkowych. Później równie istotne staje się także zachowanie sterylności i odpowiednich warunków podczas procesu zagęszczania kwasu hialuronowego, a następnie jego pakowania i transportu. Przeprowadzenie tych procesów na wysokim poziomie generuje wyższe koszty, dlatego preparaty zawierające wysokiej jakości kwas hialuronowy będą zwykle droższe, ale dzięki ich użyciu znacznie zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji uczuleniowych.

Skomentuj

Twój email nie będzie udostępniany. Wymagane wypełnienie poniższych pól