Co rozumieć pod pojęciem zmarszczek strukturalnych? - 1

podświetlone linie części twarzy

Pojawienie się zmarszczek to naturalny proces, są pierwszą oznaką fizjologicznego starzenia się. Mają na niego wpływ różne czynniki, takie jak geny, upływ czasu, intensywny tryb życia, narażenie skóry na promieniowanie słoneczne i wiele innych. Czy wiesz, jak powstają zmarszczki strukturalne?

Co to są zmarszczki strukturalne?

Zmarszczki strukturalne cechują się tym, że powstają w efekcie długotrwałego oddziaływania różnych czynników zewnętrznych. Nazywa się je również posłonecznymi, choć mogą się pojawić również u amatorów solarium. Zazwyczaj towarzyszą im zaburzenia pigmentacji. Można je podzielić na:

  • powierzchowne – mają głębokość maksymalnie pół milimetra, są na ogół zlokalizowane wokół oczu,
  • głębokie – głębsze, poziome lub pionowe bruzdy na policzkach, czole, podbródka oraz szyi.

Zmarszczki strukturalne powstają na poziomie skóry właściwej. Są efektem zmniejszenia się ilości kolagenu i włókien elastylowych. Dotyczą one całej powierzchni twarzy, mogą być powodem braku samoakceptacji. Jeśli zdecydujesz się na usuwanie zmarszczek w Warszawie, zapraszamy do nas.

Co przyczynia się do powstania zmarszczek strukturalnych?

Wśród najczęściej wymienianych powodów powstawania zmarszczek strukturalnych wymienia się promieniowanie UV. Częste i długotrwałe narażenie skóry na działanie promieni słonecznych może uszkodzić skórę i obniżyć jej zdolność do regeneracji. Nie bez znaczenia są predyspozycje genetyczne. By zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, warto zadbać o właściwą dietę, gdyż niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów może przyspieszyć ich pojawienie się. Przyczyną pojawienia się zmarszczek strukturalnych może być również gwałtowne odchudzanie. W jego wyniku skóra zostaje pozbawiona tkanki tłuszczowej, swoistego rusztowania.