Zadzwoń +48 22 503 74 72
Znajdź nas:

Wypełnianie fałdów nosowo-wargowych

Gdy skóra traci swoją witalność, na twarzy, pomiędzy nosem a dwoma kącikami ust pojawiają się bruzdy. Jest to faktycznie fałd nosowo-wargowy, który sprawia, że twarz wygląda na starszą, niż w rzeczywistości. Powstawanie bruzd nosowo-wargowych wiąże się ze zmniejszoną ilością kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w tkance podskórnej. Substancje te odpowiadają za napięcie skóry. Gdy je tracimy, skóra opada, ponieważ poddaje się sile grawitacji. Niestety, jest to wynik naturalnego procesu starzenia, dlatego dotyczy każdego człowieka.

Likwidacja bruzdy bez potrzeby użycia skalpela

Jest kilka metod na pozbycie się postarzających twarz bruzd nosowo-wargowych. Chirurgia plastyczna proponuje tu lifting, jest to jednak zabieg inwazyjny, a także dosyć kosztowny. Alternatywą jest wypełnianie bruzd kwasem hialuronowym, czyli najbardziej naturalnym związkiem stosowanym do usuwania zmarszczek. Zabieg polega na wprowadzeniu tego preparatu (w postaci żelu) pod skórę. Dzięki jego higroskopijnym właściwościom, kwas nabiera objętości i wypełnia ubytek, przez co zmarszczki w widoczny sposób się wygładzają.

Dla kogo wypełnianie bruzd kwasem?

Medycyna estetyczna rozróżnia dwa typy zmarszczek – statyczne oraz czynne. Zmarszczki czynne powstają w wyniku pracy mięśni twarzy, są to tzw. zmarszczki mimiczne, podczas gdy zmarszczki statyczne są rezultatem utraty białek budulcowych. Korekta kwasem hialuronowym zalecana jest osobom, u których bruzda jest płytka i powstała w wyniku naturalnego procesu starzenia skóry. W przypadku zmarszczek mimicznych, powstających pod wpływem skurczy mięśni, lepsze efekty osiągniemy korzystając z zastrzyków botoksowych. Sprawią one, że mięśnie się rozluźnią i przestaną działać na skórę. Z kolei pacjentom z głębokimi, rzucającymi się w oczy bruzdami zalecamy wybór obu metod redukcji zmarszczek – botoks i zastrzyk z kwasem hialuronowym.

Jak działa korekcja kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy ma wiele cech, zaś dwie istotne z punktu widzenia medycyny estetycznej. Po pierwsze, związek ten jest higroskopijny i absorbując wodę, zwiększa swoją objętość. Po drugie, pobudza komórki do produkcji kolagenu wpływającego na elastyczność skóry.

W momencie wypełnienia zmarszczek kwasem pod skórą pojawia się swoiste rusztowanie, dzięki czemu zagłębienia się spłycają. Po około trzech tygodniach substancja zyskuje swoją maksymalną objętość. Dodatkowo w obszarze, gdzie nastąpiła iniekcja, zwiększa się produkcja kolagenu. Wszystko to powoduje widoczną korekcję zmarszczek i poprawę stanu skóry: jej elastyczności, gładkości i nawilżenia.

Jak długo utrzymuje się efekt wypełnienia?

W zależności od wieku, stanu skóry, przyzwyczajeń i diety, a także użytego środka, rezultatami usuwania bruzd kwasem hialuronowym możemy cieszyć się od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po tym czasie związek zostaje rozłożony w skórze, możliwe jest wtedy wykonanie zabiegu ponownie. Warto wiedzieć, że kolejne spłycenie bruzd wymagać będzie mniejszej ilości preparatu do uzyskania pożądanych efektów. Jest to możliwe dzięki jednoczesnej poprawie stanu skóry.

Pielęgnacja skóry po zabiegu

Aby korekcja zmarszczek cieszyła jak najdłużej, do codziennej pielęgnacji skóry twarzy można włączyć kosmetyki z silnym filtrem przeciwsłonecznym, a także produkty z serii anti-age oraz zawierające witaminy i koenzym Q10. Bardzo ważne jest także zrezygnowanie z nałogu tytoniowego – palenie papierosów prowadzi do rozkładu kwasu hialuronowego, przez co efekty zabiegu mogą zostać szybko zredukowane. Odpowiednia pielęgnacja natomiast nie tylko pozwoli utrzymać rezultat usuwania bruzd, ale także poprawi stan skóry i zmniejszy negatywne działanie na nią zewnętrznych czynników.